Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Zamiatarka, czyli urządzenie od zadań specjalnych
(2017-10-31)
 
nilfisk_logo.png
 
Piach, zaschnięte błoto, pyły przemysłowe. Z suchymi zabrudzeniami przywykliśmy sobie radzić przy pomocy odkurzacza. Są jednak miejsca, w których dużo lepiej sprawdzają się zamiatarki.

Rynek oferuje dziś dużo możliwości wyboru tego typu urządzeń. ­– Żeby przeznaczone na zakup zamiatarki środki finansowe wydać jak najlepiej, należy przede wszystkim dokładnie zastanowić się własnymi potrzebami i oczekiwaniami w odniesieniu do warunków otoczenia, a następnie wspólnie ze specjalistą przeanalizować dostępne urządzenia pod kątem parametrów ich pracy i konstrukcji. Do wyboru mamy urządzenia prowadzone i tzw. samojezdne, o różnych szerokościach zamiatania i pojemnościach zbiorników, zasilane bateryjnie i spalinowo, z możliwością zainstalowania dodatkowych akcesoriów i systemów wspomagających pracę.  Wybór jest naprawdę duży – radzi Damian Kozłowski, ekspert firmy Nilfisk, producenta maszyn czyszczących.
 
 
SR1601_parking_preview.jpg
 
 
Bardzo ważna jest również kwestia zastosowania w maszynie nowoczesnych technologii, znacznie ułatwiających jej użytkowanie. Na rynku dostępne są na przykład zamiatarki wyposażone w specjalny system DustGuard, który podczas pracy urządzenia rozpyla mgłę wodną nad bocznymi miotłami namiatającymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu kurz nie unosi się w powietrzu, co jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze dla operatora maszyny.

Równie istotną jest kwestia zapobiegania wtórnemu wydostawaniu się kurzu spod maszyny. Dlatego – jak radzi ekspert – najlepiej wybierać zamiatarki bezpyłowe. Takie urządzenia są wyposażone w system zasysający zanieczyszczone powietrze z komory miotły głównej miotły i następnie przepuszczający je przez sekcję filtrów, aby ostatecznie na zewnątrz wydostało się tylko czyste powietrze. - Warto też dostosować typ i twardość mioteł do rodzaju zbieranego materiału.  tak aby uzyskać najwyższą skuteczność pracy uszkodzić – mówi Damian Kozłowski.

SR1101_industrial5_preview.jpg


Pomoc przy usuwaniu pyłów poprodukcyjnych

Nowoczesne zamiatarki znajdują przede wszystkim swoje zastosowanie w halach produkcyjnych i dużych powierzchniach magazynowych, ale także w ich obrębie. To przestrzenie narażone na nieustanne pojawianie się takich zanieczyszczeń jak kurz, piach czy pył poprodukcyjny. Nierzadko mamy też do czynienia z t zaschniętym błotem, wwożonym na kołach wózków widłowych. W samych magazynach wystarczy chwilowe otwarcie bram przy rampach załadunkowych, by do hali przedostały się zanieczyszczenia.  – W przestrzeniach produkcyjnych i magazynowych problemem są dwa rodzaje pyłów: atmosferyczny, czyli pochodzenia naturalnego oraz przemysłowy, czyli będący ubocznym efektem procesu produkcji. Zamiatarki doskonale radzą sobie z usunięciem każdego z nich –  twierdzi ekspert Nilfisk.
Damian Kozłowski zaznacza, że rodzaj użytej zamiatarki, którą będziemy wykorzystywać do sprzątania powinien zależeć również od wielkości i rodzaju powierzchni oraz od częstotliwości jej pracy. Do naprawdę dużych magazynów warto zakupić wygodne zamiatarki samojezdne, których szerokość robocza może wynosić nawet do dwóch metrów. Takie urządzenia gwarantują maksymalną wydajność oraz szybkość sprzątania. – W bardziej ograniczonej przestrzeni, na przykład w magazynie ciasno zastawionym regałami, lepiej sprawdzą się poręczne zamiatarki prowadzone – dodaje Damian Kozłowski.
 
SR1101_logistics4_preview.jpg
 

Zamiatarka na parkingu, na stacji benzynowej, w kinie i hotelu

Przemysł to niejedyne miejsce, gdzie do sprzątania wykorzystywane są zamiatarki. Jak wymienia ekspert firmy Nilfisk, te samojezdne mogą być używane również do czyszczenia dużych przestrzeni parkingowych, zwłaszcza tych podziemnych. – Przy takim zastosowaniu, przy ich wyborze, warto zwrócić uwagę na wskaźnik pokonywania wzniesień przy przemieszczaniu się pomiędzy poziomami parkingów – radzi Damian Kozłowski. Z kolei ręczne zamiatarki prowadzone idealne nadają się do zbierania piachu i drobnych zanieczyszczeń na stacjach benzynowych.
Na rynku dostępne są również zamiatarki ze specjalnym zestawem mioteł dedykowanych do sprzątania wykładzin dywanowych. Sprawdzają się one w miejscach publicznych, gdzie trzeba sprzątać duże sale i długie ciągi komunikacyjne, np. w kinach, multipleksach czy teatrach. Taka zamiatarka doskonale poradzi sobie np. z rozsypanym popcornem.
Urządzenia te są przydatne także w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. – Pierwszą rzeczą, na którą zwraca uwagę gość hotelowy jest czystość na parkingu i terenu przed wejściem do hotelu. Odpowiednia zamiatarka jest tym narzędziem, które umożliwia szybkie i efektywne posprzątanie tych przestrzeni – wymienia ekspert.

Szybciej niż odkurzaczem

Bogata oferta zamiatarek pozwala dobrać urządzenie idealne do potrzeb klienta. Korzyści są jasne. W porównaniu do tradycyjnego czyszczenia niewielkim odkurzaczem, praca z zamiatarką jest dużo szybsza i bardziej efektywna. Trzeba pamiętać, że utrzymywanie podłóg w czystości nie tylko poprawia wizerunek przedsiębiorstwa, ale jest przede wszystkim niezbędne z punktu widzenia BHP.

O Nilfisk
Nilfisk to jeden z czołowych światowych producentów profesjonalnych maszyn czyszczących. Firma dostarcza innowacyjne produkty: odkurzacze, myjki wysokociśnieniowe, automaty szorująco-zbierające oraz maszyny komunalne do sprzątania i pielęgnacji terenów zewnętrznych znajdujące swoje zastosowanie w niemal każdej branży. Głównymi odbiorcami są: przemysł spożywczy, metalurgiczny, farmaceutyczny, chemiczny, transportowy, motoryzacyjny, rolnictwo, budownictwo, centra logistyczne oraz przedsiębiorstwa produkcyjne.

Firma Nilfisk – pierwotnie pod nazwą Fisker & Nielsen – powstała w 1906 r. w Danii, gdzie do dziś znajduje się jej główna siedziba. Spółki handlowe firmy zlokalizowane są w 45 krajach na świecie, a aż 10 zakładów produkcyjnych - w Europie, Ameryce i Azji. Dzięki silnej sieci dystrybucji Nilfisk wprowadza i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach. Firma zatrudnia w sumie ok. 5,6 tysiąca pracowników, w tym ponad 250 inżynierów pracujących nad innowacyjnością produktów oraz 700 techników.

Produkty Nilfisk na polskim rynku obecne są już od 26 lat. Szybki rozwój rynku maszyn czyszczących w Europie Środkowo-Wschodniej spowodował, że w 2003 r. firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Polsce. Obecnie na naszym rynku Nilfisk oferuje pięć marek swoich produktów: Nilfisk, Viper, Outdoor, IVS oraz Consumer. Firma współpracuje z ponad 120 dystrybutorami na terenie całego kraju. W Polsce znajduje się również sieć autoryzowanych serwisów. Dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału Nilfisk Polska jest Ewa Klimont.