Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Jakimi maszynami czyścić posadzki w dużych obiektach?
(2022-02-23)

 

Czyszczenie posadzek w obiektach takich jak magazyny, hale produkcyjne, galerie handlowe czy duże supermarkety jest bardziej wymagające niż w przypadku mniejszych obiektów. Po pierwsze, ręczne mycie posadzki jest nieopłacalne zarówno pod względem wykorzystania wody oraz środka myjącego jak i pod względem czasu mycia, który jest średni wydłużony 3 razy w porównaniu z myciem maszynowym.  Najważniejszą zasadą  w czyszczeniu posadzek jest  dwustopniowe czyszczenie, czyli zamiatanie i dopiero czyszczenie na mokro.

 


Dlaczego należy zamiatać posadzkę przed czyszczeniem na mokro?

Mimo  że sprawa wydaje się być oczywistą, często ten krok zostaje pominięty. Zamiatanie jest konieczne jeśli nie chcemy zniszczyć posadzki i sprawić, że zabrudzenia porysują czyszczoną posadzkę. Na posadzkach zbiera się piasek, który działa na powierzchnię jak papier ścierny, a dostając się do pada maszyny czyszczącej rysuje podłogę z jeszcze większa siłą. Pozostały piasek lub innego rodzaju suche zanieczyszczenia nie tylko rysują podłogę, ale również ogranicza wydajność maszyny czyszczącej.

W celu zamiatania dużych powierzchni najkorzystniej jest stosować profesjonalne zamiatarki, które dokładnie zbierają suche zanieczyszczenia, łącznie ze śmieciami, papierkami, małymi odpadkami produkcyjnymi. W zależności od potrzeb można zdecydować się na zakup samojezdnej akumulatorowej zamiatarki lub  bardziej kompaktowej zamiatarki ręcznej do hali czy magazynu o średniej powierzchni.

Zamiatarka akumulatorowa to rozwiązanie przeznaczone do miejsc, gdzie przeciąganie kabla byłoby problematyczne i znacznie ograniczałoby zasięg sprzątania. Jedną z najczęściej wybieranych szorowarek akumulatorowych jest szorowarka marki Taski – Balimat 3300 z żelową baterią trakcyjną o szerokości zamiatania 90 cm, co pozwala na zamiatanie nawet 3300 m2 w ciągu godziny. Czas pracy baterii wynosi 3,5 h, łatwo więc można zobrazować sobie szybkość zamiatania w obiekcie.

Zamiatarki akumulatorowe występują również w wersjach samojezdnych – te są już przeznaczone do największych powierzchni, myją  6500 m2  na godzinę i posiadają miejsce siedzące dla operatora, jak np. Taski Balimat 6500.

Jak przeprowadzić czyszczenie na mokro?

Maszynowe mycie posadzki maszyną czyszczącą jest  rozwiązaniem szybszym i ekonomiczniejszym, podłoga nie jest myta brudną wodą jak w przypadku mopowania a posadzka pozostaje sucha. Maszyny jednak nie sprawdzą się w mniejszych i trudno dostępnych pomieszczeniach, na schodach czy w wąskich korytarzach.

To, co wpływa na efektywność mycia podłogi maszyną to z pewnością odpowiednie stężenie środka myjącego, czas oddziaływania środka czyszczącego oraz prędkość przesuwu maszyny.

Maszyny szorująco-zbierające myją, a następnie osuszają podłogę. Profesjonalna maszyna szorująca posiada pad, który dzięki odpowiedniemu naciskowi czyści posadzkę, brudna ciecz i zanieczyszczenia są natomiast zbierane przez ssawę znajdującą się z tyłu maszyny. Minimalizuje to ryzyko poślizgnięcia się pracownika, a także chroni przed postawaniem śladów na mokrej podłodze. Jeśli jednak posadzka potrzebuje gruntownego czyszczenia, warto pozostawić czysty roztwór na powierzchni dłużej i zebrać go po kilku minutach, sprawi to że preparat dokładniej oczyści miejsce.

Środki stosujemy w formie roztworu, w zależności od danego produktu jest to zazwyczaj roztwór o proporcjach od 100 do 200 ml na 10 L roztworu (1-2%). Środki dobieramy również w zależności od zabrudzeń na posadzce. Na rynku dostępne są płyny do regularnego mycia podłóg, jak np. Taski Jontec 300, jak również specjalistyczne płyny jak Dl Actival do usuwania tłustych zanieczyszczeń.

 Jak odpowiednio dobrać maszynę szorująco-zbierającą?

Po pierwsze, należy poszukać rozwiązania najbardziej dopasowanego do obiektu, nie natomiast rozwiązania najtańszego. Należy pamiętać, że profesjonalne urządzenia do czyszczenia podłóg to nie mop, który można szybko i tanio wymienić a maszyna o specjalistycznym działaniu, która, jeśli wątpliwej jakości, będzie wymagała częstego serwisowania i drogich napraw. W dłuższym rozliczeniu nie będzie się to po prostu opłacać. Warto więc rozważyć zakup maszyny do mycia podłóg w halach produkcyjnych, magazynach, supermarketach od znanego, polecanego dostawcy.

Najczęściej polecanymi są automaty myjące do podłóg marki Taski. W ofercie dostępne są automaty szorująco-zbierające samojezdne lub ręczne, zasilane bateryjnie lub elektrycznie. Są one proste w obsłudze, nie sprawiają trudności operatorowi, wykonane z trwałych materiałów służą w obiektach latami. To właśnie takie maszyny są najczęściej spotykane w supermarketach czy galeriach handlowych.

Parametry, które bierzemy pod uwagę:

  • Szerokość czyszczenia – sprawdzamy czy będzie odpowiednia w węższych miejscach oraz czy nie będzie za wąska w stosunku do wielkości czyszczonej powierzchni.
  • Nacisk szczotki – warto zwrócić uwagę czy nacisk szczotki jest regulowany. W niektórych miejscach podłoga będzie bardziej zabrudzona niż w innych, dlatego też nacisk powinien odpowiednio się zmieniać.
  • Wydajność – określana w m2/h określa jak szybko jesteśmy w stanie umyć dany obiekt.
  • Wyposażenie – często cena danej maszyny jest dużo niższa, ze względu na brak wyposażenia w komplecie; podstawowym wyposażeniem jest szczotka szorująca, baterie oraz prostownik.

Dla największych powierzchni sprawdzi się samojezdny automat czyszczący do podłóg Taski Swingo 4000B o wydajności 6375 m2/h  lub nieco mniejszych rozmiarów Taski Swingo 2500 o równie imponującej wydajności 5250 m2/h. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź na sklep.cleanway.pl/